Gmina Ropczyce po raz kolejny przystępuje do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego "Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej" – edycja 2023. Całkowita wartość dofinansowania: 670 860,63 zł.
Głównym celem Programu jest zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Program zapewni wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
- stopniu znacznym lub
- o stopniu umiarkowanym albo
- traktowane na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
- 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 360 godzin rocznie dla:
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
- załatwianiu spraw urzędowych;
- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
- zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
Usługa asystencji osobistej na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.
Usługa asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jest nieodpłatna.
- Ważne! Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny. Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
- Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej1), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
Od asystentów świadczących usługi na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia dodatkowo wymagane są następujące dokumenty:
- Zaświadczenie o niekaralności.
- Pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym.
- Pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 7, finansowane z innych źródeł.
W przypadku dużej liczby zgłoszeń, w pierwszej kolejności będą przyjmowane osoby, które nie korzystają z innych form wsparcia (usługi opiekuńcze, usługi specjalistyczne, uczestnicy ośrodków wsparcia).
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787).
Procedura przystąpienia do Programu:
Przyznanie usług asystenta odbywa się na podstawie Karty zgłoszenia i załączników dostępnych na stronie www.mopsropczyce.eu. Dokumenty te są też dostępne w formie papierowej w siedzibie MGOPS w Ropczycach przy ulicy Krótkiej 1.
Prosimy osoby zainteresowane lub ich opiekunów o kontakt telefoniczny: 17-2218494
Do pobrania:
- Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023.
- Załącznik Nr 1 – Karta zgłoszenia do Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej osoba dorosła” – edycja 2023,
- Załącznik Nr 1A – Karta zgłoszenia do Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej osoba małoletnia ” – edycja 2023,
- Załącznik Nr 2 – Oświadczenie uczestnika Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023,
- Załącznik Nr 3 - Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego uczestnika Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023,
- Załącznik Nr 4 – Klauzula informacyjna Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023,
- Załącznik Nr 5 – Karta zakresu czynności Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023,
- Załącznik Nr 6 – Ewidencja biletów komunikacyjnych Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023,
- Załącznik Nr 7 – Ewidencja przebiegu pojazdu Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023,
- Załącznik Nr 8 – Karta realizacji usług asystencji osobistej w ramach Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023,
_______________________________________
1) Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest wymieniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227, z późn. zm.) pod symbolem 341201 w ramach grupy: Pracownicy wsparcia rodziny, pomocy społecznej i pracy socjalnej (symbol 3412).